Ова е најдобрата ЗИМСКА диета: Трае само ЧЕТИРИ дена, а во секој оброк има по едно ОВОШЈЕ!

Четири дена во кои ова овошје се конзумира во речиси секој оброк
Прв ден
Појадок: Едно киви со 2 децилитри јогурт со малку маснотии и парче интегрален тост леб. Се препорачува чаша вода со неколку капки лимон или мала количина кафе без шеќер

Ужина: едно киви
Ручек: Киви колку сакате, но не се препорачуваат повеќе од 10. Со киви пожелно е да се јаде бистра супа од зеленчук со малку тестенини.
Ужина: едно киви
Вечера: Две варени јајца и 1 киви
Уште еден ден

Појадок: Едно киви, чинија овесна каша или пченкарни снегулки со млеко (околу два децилитри млеко или 100 грама)
Ужина: едно киви
Ручек: пет киви со средна големина, а потоа 100 грама лосос на скара
Вечера: Четири киви со средна големина
Трет ден
Појадок: Шејк од киви, четири јагоди, една банана и едно јаболко

Ужина: Две киви
Ручек: Пет до 10 киви, потоа 100 грама печено пилешко (без дополнителни масти), со мала количина ориз, домат и краставица
Вечера: Две киви
Четвртиот ден
Појадок: Микс од киви, боровинки и свежи брусница. Оваа комбинација може да се јаде како салата, или да се блендира како шејк

Ужина: Пет киви
Ручек: 100 грама варена зелка со свинско месо, без дополнителни масти, со додавање на 50 грама свежи моркови
Вечера: едно киви.
Во рамките на овој план на исхрана се консумира вода, чај и кафе без шеќер, а не се дозволени сокови, газирани пијалоци и алкохолни пијалоци. Диетата со киви го чисти телото и ги отстранува вишокот килограми, бидејќи вклучува низок внес на калории.

Пет причини да вклучите киви во вашата исхрана:
Одличен извор е на витамин Ц, како и на витамините А, Б1 и Б2, Е и К
Го регулира шеќерот и крвниот притисок и помага во намалување на холестеролот Помага за зајакнување на имунитетот
Богат е со минерали како железо, фосфор и калциум
Богат е со влакна, кои се неопходни во процесот на слабеење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *