Можете да го најдете на пазар, а го намалува и притисокот и шеќерот: Направете ЧАЈ од листовите на ова растение и телото ќе ви биде МНОГУ БЛАГОДАРЕНО

Листот од ова растение е одличен за крвен притисок, шеќер и имунитет.
Нашите домаќинки често го отфрлаат многу силниот мирис и малку горчливиот вкус на зелените што може да се најдат на нашите пазари – кинескиот магдонос.

Ова име е, всушност, едно од имињата за коријандер – растение со поголеми лисја, подебели и подолги стебла од обичниот магдонос. Иако не сите сме навикнати на неговата арома и го претпочитаме благиот, „тревен“ вкус на нашата сорта, кинескиот магдонос има и лековити својства и дури се препорачува да се подготви густ сок од ова растение.

Ако ова е сепак премногу невообичаено за вашите кулинарски навики, задолжително додајте го во вашата храна. За почеток, ќе видите дека треба да солете помалку храна, а со тоа и да го намалите количеството на штетен натриум во вашата исхрана. Коријандерот делува и како диуретик, па ефектот е исфрлање на вишокот вода и намалување на крвниот притисок. 
Благодарение на супстанците со антимикробни својства, кинескиот магдонос придонесува за здравјето на цревата и зајакнување на општиот имунитет на организмот. Антиоксидансите во него, исто така, делуваат на смирување на воспалението во телото. Здрави се и семките од ова растение, кои можете да ги добиете во здрава храна, а можете да ги користите и дробени или мелени во супа, разни јадења со супа.

Маслото од коријандер се препорачува за дијабетичари поради неговиот многу низок гликемичен индекс. Во индиската медицина, семките и маслото од ова растение се користат за контрола на шеќерот во крвта. Семките од кинески магдонос се потопуваат во чаша вода, а наутро се цедат и се пијат водата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *