Заменете го КАФЕТО со подобар напиток: Еве што се случува во ТЕЛОТО кога секој ден пиете ЦРН или ЗЕЛЕН чај

Еве што се случува во вашето тело кога пиете зелен или црн чај секој ден.
За оние кои не пијат кафе, чајот секако е омилен утрински пијалок. И не мислиме само на благи и овошни, туку првенствено зелени и црни кои содржат кофеин. Во продолжение дознајте што се случува во телото ако редовно пиете зелен или црн чај и како најдобро да ги консумирате за максимални резултати, пишува Активни.си .

Тие содржат фитонутриенти
Иако содржат кофеин како кафето, овие чаеви содржат и некои хранливи материи што кафето ги нема. Овде првенствено се мисли на фитонутриенти (кои им даваат боја на овошјето, зеленчукот и другите растенија). Фитонутриентите имаат многу добри ефекти врз здравјето, бидејќи содржат антиоксиданси, се борат против одредени алергии, но и првите знаци на стареење.

Го забрзуваат метаболизмот
Некои чаеви помагаат за регулирање и балансирање на метаболизмот, до таа мера што тој е нарушен. Зелениот чај е особено ефикасен во овој поглед, бидејќи ја регулира гликозата во крвта и е одличен кога сакате да ја контролирате вашата тежина. Исто така, за регулирање на метаболизмот, освен зелен и црн, можете да пиете и кинески улонг (улонг) чај.

Тие ги смируваат воспаленијата и воспаленијата во телото
Ако пиете зелен или црн чај секој ден, ќе можете да влијаете на воспалението во телото и значително да го намалите. Тие се особено добри за црвените крвни зрнца, а некои веруваат дека зелениот чај може да ги ублажи медицинските состојби како што е лупус.

Тие се одлични диуретици
Некои чаеви имаат диуретично дејство, а ако некогаш сте пиеле зелен и црн чај, знаете дека тие се меѓу нив. Најдобри диуретици се чајот од глуварче, зелениот чај, чајот од јачмен и чајот од хибискус. Задачата на диуретиците е да го стимулираат исфрлањето на водата и солта од телото, поради што е неопходно често да се оди во тоалет. Затоа е важно да не ги пиете овие чаеви навечер, бидејќи може да имате проблеми навечер кога треба да станете и да одите во тоалет повеќе пати.
Дали зелениот и црниот чај имаат негативни ефекти?
Општо земено, ниту зелениот ниту црниот чај немаат никакви негативни ефекти доколку се консумираат умерено. Се препорачува да се ограничите на 3 шолји дневно. Бидејќи содржат кофеин, немојте да ги пиете попладне и пред спиење, бидејќи ќе ви биде тешко да заспиете, а ноќниот одмор ќе ви биде многу полош.

Исто така, бидете внимателни со хидратацијата. Чајот е одличен избор за хидратација во зима бидејќи и ве загрева, но во овој случај изберете чај кој не е диуретик. Покрај тоа, чајот не треба целосно да ја замени водата – задолжително пијте неколку чаши вода дневно, дури и во зима.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *