ЕКСПЕРТ ОТКРИ КОГА ДА ЈАДЕТЕ ОВОШЈЕ: ВООПШТО НЕ Е ТОА ШТО МИСЛИТЕ, ДАДЕ ШОКАНТЕН ОДГОВОР

ЕКСПЕРТ ОТКРИ КОГА ДА ЈАДЕТЕ ОВОШЈЕ: ВООПШТО НЕ Е ТОА ШТО МИСЛИТЕ, ДАДЕ ШОКАНТЕН ОДГОВОР

Нутриционистката Нада Фогт откри дека не мора да јадете овошје само на празен стомак, туку кога ви одговара.Би се рекло дека порано диетата била многу едноставна и дека немало разни правила кои се појавувале во последно време.

Сепак, постои тенка разлика помеѓу правилата и дезинформациите, за што зборува и нутриционистката Нада Фогт. Овој пат таа ја разјасни дилемата кога станува збор за внесот на овошје:

Дали некогаш сте слушнале дека овошјето треба да се јаде на празен стомак, наместо после јадење, за да не скапува во стомакот?

Ајде да објасниме зошто ова е физиолошки неточно.

Гниењето е ферментација и за тој процес ни требаат две работи, микроби и време. Немаме бактерии во самиот желудник, бидејќи самата средина е кисела. Всушност, има многу малку микроби во нашиот стомак, тоа е дел од она што преживува во дебелото црево, каде што се случува вистинската ферментација, што е дефинитивно добра работа. Содржината на желудникот се задржува во просек по 20 минути, да речеме, 2 часа со некои поголеми оброци – вели нутриционистот и додава:

– Ако некогаш сте пробале да направите туршија, кисели краставички, кимчи, што и да е дома, знаете дека два часа не се ни приближно доволно време да го направите. Затоа, следниот пат кога ќе наидете на информација дека треба да јадете овошје само на празен стомак или воопшто да не јадете после оброк, едноставно игнорирајте го, бидејќи сега знаете дека тоа веќе нема никаква смисла – заклучува Нада.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *