ТАЈНАТА Е ВО МАРИНАДАТА. ОСЛИЧ ОД РЕРНА – Толку вкусен и сочен. Никогаш повеќе нема да пржете риба на масло.

ТАЈНАТА Е ВО МАРИНАДАТА. ОСЛИЧ ОД РЕРНА – Толку вкусен и сочен. Никогаш повеќе нема да пржете риба на масло.

Со години го подготвувам осличот на овој начин и секогаш сите се задоволни од вкусот. Подготовката е многу едноставна, нема вишок маснотии и нема непријатен мирис во станот. Верувам дека ќе ви се допадне мојот начин на подготовка на ослиќ.

СОСТОЈКИ:

  • 2 кг. ослич
  • 1-2 лимони (сок од лимон)
  • 2 лажички сув зачин
  • 1-2 лажички сол
  • 1 лажичка гранулиран лук
  • 1 лажичка пиперка
  • 2 лажички лута или слатка црвена пиперка
  • 100мл. Масло.

Исчистените и исечени парчиња валкајте ги во маринадата и оставете ги да одморат 15-20 минути. Секое парче риба превртете го во смесата со брашно

  • 200 гр. пченица
  • 200гр. пченкарно брашно.

Се пече во загреана рерна на 200 степени 30 минути. од еден и 20 мин. од друга страна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *