СИТЕ НИЕ ЈА ИМАМЕ ОВАА ХРАНА ВО КУЈНАТА, А МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ ГРСТ ЛЕКОВИ: ЕВЕ КОЛКУ Е МОЌНА

СИТЕ НИЕ ЈА ИМАМЕ ОВАА ХРАНА ВО КУЈНАТА, А МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ ГРСТ ЛЕКОВИ: ЕВЕ КОЛКУ Е МОЌНА

Природната морска сол е многу здрава и има терапевтски својства. Се создава со природни процеси на испарување на солената вода, при што сите нејзини состојки остануваат зачувани.

Благодарение на преку 80 елементи во својот состав, морската сол чудесно делува на здравјето, кожата и косата.

Во морската сол, заедно со натриум хлорид, наоѓаме околу осумдесет различни елементи во трагови како што се калиум, магнезиум и манган.
Може да го зајакне имунолошкиот систем и тогаш телото станува поотпорно на разни автоимуни болести како грип, алергии и слично.

Редовното консумирање на морска сол дисперзирана во вода може значително да го намали нивото на лошиот холестерол во организмот. Исто така, го одржува крвниот притисок под контрола и го нормализира неправилниот отчук на срцето.

Има значително влијание врз кардиоваскуларниот систем. Метаболичките нарушувања како што е дијабетесот може успешно да се лекуваат и излечат со морска сол бидејќи помага да се намали нивото на шеќер во крвта. Повеќе од 20 проценти од натриумот во нашето тело се акумулира во коските, кои пак се оштетени од недостатокот на минерали во крвта и телесните течности.

Со додавање на морска сол во вашата исхрана, можете да ја избегнете и забавите остеопорозата. Морската сол е корисна и за респираторниот систем, а минералите и елементите во трагови и структурните делови на алгите кои се наоѓаат во морската вода помагаат во обновувањето на мукозните мембрани. Има благо антисептично и антибактериско дејство, што се припишува на калциумот и магнезиумот.

Тој е добар извор на калиум (кој го олеснува функционирањето на мускулните влакна), па затоа морската сол благотворно делува на грчевите. Морската сол се смета за природен прочистувач на крвта.

Содржи голема количина на витамин Ц, кој делува како антиоксиданс и ги уништува слободните радикали. Магнезиумот, пак, овозможува ефективно дејство на антиоксидансите.

Така, морската сол овозможува детоксикација на клетките на кожата со апсорпција на сите токсични материи од нив. Како што солта ги извлекува токсините од телото, кожата станува мека и здрава. Затоа бањите со морска сол можат да го подобрат нејзиниот тон. Ваквата купка ќе го стимулира и излачувањето на вишокот вода од кожата и сврзното ткиво, со што ќе го спречи таложењето на вишокот течности и ќе ја направи кожата поцврста, помазна и поздрава.

Морската сол е полна со витамини и минерали неопходни за правилна исхрана на клетките. Овие хранливи материи можат да го подобрат клеточниот метаболизам, да го одржуваат ткивото хидрирано, да ја стимулираат циркулацијата на самата површина на кожата и да ја зголемат јачината на клеточната мембрана.

Калциумот помага да се исчистат затнатите пори на кожата. Морската сол е идеална како природен пилинг бидејќи нејзината текстура помага да се отстрани горниот слој на мртвите клетки на кожата.

Тоа е природен лек за мрсна коса. Морската сол може да го апсорбира вишокот маснотии од косата што ја прави мазна и убава.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *