ПРЕД ДА ЈА ГОТВИТЕ САРМАТА, ЗАДОЛЖИТЕЛНО НАПРАВТЕ 1 НЕШТО: Само така ќе испадне НАЈДОБРА до сега

ПРЕД ДА ЈА ГОТВИТЕ САРМАТА, ЗАДОЛЖИТЕЛНО НАПРАВТЕ 1 НЕШТО: Само така ќе испадне НАЈДОБРА до сега

Сарма е едно од омилените јадења на нашата трпеза, а сигурно секоја домаќинка има свој проверен рецепт за да биде најдобро.

Сепак, постојат неколку трикови кои гарантирано ќе ви помогнат да ја направите најдобрата сарма досега, а ние ви ги откриваме.Во смесата со сарма секогаш додавајте малку суво месо, сармата ќе има пофин вкус, но сепак треба да внимавате сувото месо да не го загрее премногу.

Пред да го ставите сувото месо во сармата, задолжително сварете го.Многу е важно киселата зелка да се измие пред подготовка за да не биде многу солена сармата.

Кога ќе подготвите сè и ќе го пржите кромидот, измешајте ги сите состојки. Потоа можете да започнете со виткање на сармата.

Земете дел од смесата, обликувајте ја и ставете ја во лист од зелка. Месото нежно виткајте го во зелката и на крајот свиткајте ги рабовите, за при готвењето смесата да остане внатре во листот.На дното од тенџерето се става кората од сланина, пред да се наредат сармињата. Така ќе спречите да загори сармата.

По кората од сланината , ставете дел од сечканата зелка, на која ќе ги наредите сармата.Кога ќе ја искористите целата смеса и ќе го наполните тенџерето со сарма, одозгора ставете ја остатокот од сечканата зелка.

Сега можете да ја ставите сармата да се готви околу час и половина.На крај, сармата можете да ја запржите со малку брашно и црвен пипер или пак полесна варијанта со доматно пире.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *