Пиперки во павлака на домашен начин: уникатен рецепт за одлична САЛАТА која може да биде и ДОДАТОК за месо

Папраката во павлака е совршен прилог на вашата маса. Брзо и лесно се подготвуваат, а за подобар вкус ви се потребни сомборка пиперки

Полиците полни со шарени тегли се најтоплиот спомен од детството, а домашната конзерваториум е начин како во најстудените месеци да јадете домашни, традиционално подготвени деликатеси, по семејни рецепти.
Ви пренесуваме неколку совети како лесно, брзо и вкусно да подготвите зимска супа.
Состојки:

 • – 1 кг пиперка (задолжителна сомборка)
 •  1,5 кг павлака
 • 300 гр фета сирење
 • сол
 • Подготовка:

  Измијте ги пиперките, извадете ги семките и исушете ги. Во секоја пиперка истурете половина лажичка сол и оставете да отстои еден час. После тоа време превртете ги за да излезе течноста што ја испушта пиперката. Во павлаката додадете фета сирење и мешајте додека смесата не се соедини. На дното на садот во кој ќе ги наредите пиперките, прво ставете 2 прста од смесата што сте ја направиле, а потоа наредете ги пиперките. После секој слој пиперка се става слој од смесата, а последниот слој треба да биде 2 прста павлака и фета сирење. Добро затворете ја пиперката и чувајте ја во фрижидер една недела.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *