ОВА ОВОШЈЕ ИМА МОЌ ДА ГО ОБНОВИ ЦЕЛОТО ТЕЛО ЗА 40 ДЕНА: НАЈДОБРИОТ ЛАКСАТИВ, НО САМО АКО ВАКА СЕ ЗЕМА!

ОВА ОВОШЈЕ ИМА МОЌ ДА ГО ОБНОВИ ЦЕЛОТО ТЕЛО ЗА 40 ДЕНА: НАЈДОБРИОТ ЛАКСАТИВ, НО САМО АКО ВАКА СЕ ЗЕМА!

Стар рецепт со само две состојки. Смоквите се многу здрави, не само кога се свежи, туку и кога се сушени. Тие се многу корисни и лековити за нашето здравје. Тие буквално можат да го обноват целото наше тело, имајќи корисен ефект врз сите органи.

За време на процесот на сушење, количината на протеини во смоквите се зголемува на 3 до 6%, а шеќерот на 50 до 70%, додека свежите смокви содржат само: 1% протеини, 15 до 20% шеќер.

Природниот шеќер од смокви добро и лесно се апсорбира од нашето тело. Сувите смокви се способни да ја умножат енергијата што ја произведува нашето тело, да го подобрат расположението, ефикасноста и менталната активност.

Сувите смокви содржат огромно количество влакна и тоа ни овозможува да останеме сити долго време. Сувите смокви се богати со хранливи материи како што се калиум, магнезиум, железо, калциум и витамин Б. Тие содржат високо ниво на пектин, кој ја обновува цревната микрофлора, како и повредите на зглобовите и коските. Сувите смокви се одличен лаксатив.

Состојки:20 парчиња смокви и маслиново масло.

Подготовка:
Земете 20 суви смокви, исечете ги на половина или на помали парчиња, па прелијте ги со маслиново масло, но оставете ги да киснат.

Оставете ги во фрижидер 40 дена, па секое утро земајте половина смоква и лажичка маслиново масло. Јадете го ова околу 10 минути пред појадокот. Консумирајте го овој лек додека не го изедете целиот, а потоа повторете ја постапката по половина година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *