НЕ ГО ЗНАЕТЕ ОВА ЗА ОРИЗОТ: Животот е во прашање, МОРА ДА ПРОЧИТАТЕ

НЕ ГО ЗНАЕТЕ ОВА ЗА ОРИЗОТ: Животот е во прашање, МОРА ДА ПРОЧИТАТЕ

Ќе се изненадите кога ќе дознаете како тоа може да ви помогне да решите некои секојдневни, но и необични проблеми .

Обоен ориз
Ориз во боја можете да направите како декорација или за игра многу едноставно. Ставете ги зрната во пластична кеса, додадете малку 70% алкохол и прехранбена боја (по избор). Затворете ја кесата и протресете, протресете малку за оризот да ја впие бојата. Потоа извадете го и оставете го малку да се исуши. Наредете ги слоевите обоен ориз во тегли и изложете ги како украс или оставете ги децата да си играат.

Чистење шишиња
Пред да ја подготвиме зимницата, обично акумулираме многу шишиња, кои не можеме лесно да ги исчистиме. Слично е со вазни и други тесни стаклени садови. Ова е местото каде што оризот може да ви помогне. Истурете неколку лажици ориз во шише (или вазна), додадете топла вода и оставете го да кисне 10 минути. Потоа енергично протресете го шишето неколку пати додека дамките и нечистотијата не се лизнат од стаклото.

Електроника
Ако фиксниот или мобилниот телефон ви падне во вода, можете да го зачувате така што прво ќе ја извадите батеријата, а потоа ќе го ставите (потопите) телефонот во чинија со ориз.

Играчки
Оризот може да биде одлична замена за пластичните топчиња, кои се користат за полнење на разни играчки. Користете стари чорапи, џемпери и правете играчки за деца или домашни миленици. Наполнете ги со зрна ориз, зашијте и играчката е готова.

Сол, грутки и овошје
За да спречите згрутчување на солта во шекерите, секогаш чувајте неколку зрна ориз во нив. Покрај тоа, оризот може да помогне овошјето побрзо да зрее и меко. Само „потопете“ го набраното овошје во сад со ориз. Проверете неколку пати во текот на денот.

Подмладена кожа
Водата во која сте го зготвиле оризот е одлична за нега на кожата на лицето. Кога ќе се олади, ставете го во фрижидер и употребете го во рок од 3 дена. Едноставно нанесете оризова вода на лицето со рацете или со памук, оставете ја малку на лицето, а потоа исплакнете ја. Пожелно е да користите ориз од цело зрно, кој е богат со витамин Е и вашата кожа ќе го добие тој здрав сјај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *