НАЈЗДРАВАТА САЛАТА ЗА ЗИМАТА: Нахранете се со ЗДРАВЈЕ, таа е вистинска витаминска БОМБА

НАЈЗДРАВАТА САЛАТА ЗА ЗИМАТА: Нахранете се со ЗДРАВЈЕ, таа е вистинска витаминска БОМБА

Состојки:

  • 5 кг цвекло
  • 1 литар оцет
  • 2 литри вода
  • 100 гр шеќер
  • 2-3 лажици сол
  • по вкус, лук, бибер
  • 1 кесичка вински оцет или конзерванс

Подготовка:
Измијте го цвеклото. Не го сечете коренот и оставете го стеблото долго најмалку 1 cm за да не ја изгуби убавата боја. Во поголемо тенџере ставете го цвеклото и покријте го со вода, па ставете го да зоврие.

Од моментот кога водата ќе зоврие, варете околу еден час, внимавајќи да не се превари цвеклото. Сварениот цвекло изладете го, па излупете го.

Се сече на ленти. Водата, шеќерот, солта и оцетот се ставаат да зовријат, се трга од оган, па се додава грозјето. Наредете ја исечканата репка во стерилизирани тегли. Во секоја тегла додадете неколку зрна бибер и малку лук, па прелијте ја со зовриената течност. Забијте нож до дното на теглата, за да излезат воздушни меури.

Добро затворете ги капаците, покријте ги теглите и оставете ги покриени 12 часа. Потоа оставете ги теглите на ладно место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *