СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕВ 20 БАДЕМИ: Еве што се случи со моето тело

СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕВ 20 БАДЕМИ: Еве што се случи со моето тело

Досега сигурно сте слушнале дека секојдневното јадење јаткасти плодови е најдобриот начин да го зголемите внесот на здрави масти. Освен тоа, јаткастите плодови се полни со протеини, па помагаат во градењето на мускулите. А знаете ли што се случува кога јадете, да речеме, 20 бадеми дневно?

Прво, зошто точно 20? Бадемите и општо јаткастите плодови се здрави, но и многу калорични, па лесно е да се претера. Во 20 бадеми ќе најдете околу 163 калории, што е прифатливо за една ужина.

Плус, ќе најдете 12 грама главно незаситени масти, 3 грама влакна и помалку од еден грам шеќер. А еве што се случува со телото кога ќе изедете 20 бадеми дневно.

ГО ПОДОБРУВАТЕ ВАРЕЊЕТО
Оваа количина бадеми на дневна основа ја подобрува цревната микрофлора и го зголемува бројот на добри бактерии, а ги намалува лошите. Лошите бактерии, како што знаеме, се поврзани со голем број проблеми како што се дијабетес тип 2, срцеви заболувања, проблеми со менталното здравје, астма, проблеми со кожата и многу други работи.

ЌЕ БИДЕТЕ ПОСИЛНИ ПОДОЛГО
Протеините, мастите и влакната во бадемите ќе ве одржуваат сити помеѓу оброците. Само обидете се да ги џвакате подолго, наместо веднаш да ги голтнете.

ВАШИТЕ КОСКИ ЌЕ БИДАТ ПОСИЛНИ
20 бадеми дневно исполнуваат околу 20 проценти од дневните потреби за магнезиум и фосфор, кои се клучни за густината на коските.

Значи, ако сакате бадеми, посетете го тоа. Сепак, погрижете се оваа бројка да не надминува 20 парчиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *