СТАВЕТЕ ГИ ОВИЕ ТРИ СОСТОЈКИ ПРЕД ПЕРЕЊЕ НА АЛИШТАТА: Ќе ја вратите првобитната белина по само 1 перење

СТАВЕТЕ ГИ ОВИЕ ТРИ СОСТОЈКИ ПРЕД ПЕРЕЊЕ НА АЛИШТАТА: Ќе ја вратите првобитната белина по само 1 перење

Секој од нас дома има бели алишта кои со текот на времето станале сиви – или од перење, или од други алишта што ја изгубиле бојата.

Речиси е невозможно крпите, чаршафите и крпите да бидат секогаш бели, а природните избелувачи се секогаш подобра опција од оние купени во продавница.

И по неколку миења, белите алишта добиваат жолтеникава или сива боја, но не грижете се, за ова постои решение кое е се попопуларно меѓу домаќинките.

Белилата за алишта купени во продавница може да бидат многу иритирачки за кожата, па дури и дерматолозите советуваат да ги избегнувате секогаш кога е можно. „Кралицата“ на домашните трикови, Керолин Мекали, даде едноставен и брз рецепт за здраво и природно избелување на алиштата.

За да не трошите пари на избелувач, испробајте го овој трик.
Се што ви треба е сода бикарбона, боракс, белило за цинк и малку топла вода. Направете мешавина од сода бикарбона, една шолја боракс и една шолја избелувач од цинк. Додадете вода по малку додека смесата не се соедини. Сипете вода додека смесата не стане како „влажен“ песок, внимавајќи да не биде премногу течна.

Смесата ставете ја во силиконски сад за коцки мраз и почекајте да се исуши. Чувајте ја оваа смеса во затворен сад на суво место.

Пред перење, ставете една коцка од оваа смеса директно во барабанот на машината за перење врз алиштата додека се уште се суви . Пред да одлучите кои алишта да ги перете, внимавајте дали на етикетата пишува дека алиштата може да се избелат со белило.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *