СИТЕ ГО ИМАТЕ ОВОЈ ЧАЈ ВО ВАШИОТ ДОМ И НЕ ЈА ЗНАЕТЕ ВИСТИНАТА ЗА НЕГО: МОРА ДА ПРОЧИТАТЕ ВАЖНА РАБОТА

СИТЕ ГО ИМАТЕ ОВОЈ ЧАЈ ВО ВАШИОТ ДОМ И НЕ ЈА ЗНАЕТЕ ВИСТИНАТА ЗА НЕГО: МОРА ДА ПРОЧИТАТЕ ВАЖНА РАБОТА

Нането е познато по својот пријатен мирис, вкус и благотворно дејство, а малку е познато дека чајот од нане, кој повеќето луѓе постојано го имаат во своите домови, може да го смири и желудникот .

Имено, научните истражувања утврдиле дека ментолот, органско соединение добиено од нане , може да помогне при дигестивни проблеми, што е докажано со експерименти и на луѓе и на животни.

Четиринеделното истражување на Американскиот универзитет во кое учествувале 57 лица со овој синдром покажа дека 75 отсто од оние кои користеле капсули со масло од пеперминт два пати на ден пријавиле подобрување во нивната состојба, во споредба со 38 отсто од оние во плацебо групата.

Чајот од нане може да даде слични придобивки, иако ефектите на чајот, за разлика од маслото, сè уште не се доволно проучени. Одамна е познат како народен лек за стомачни проблеми, а во комбинација со брусница може да ја спречи дијареата, додека чајот направен од еднаква количина пелин и нане е популарен за труење со храна. Седум до десет листови свежо нане прелијте ги со шолја (250 ml) врела вода, оставете го покриено 10 минути, а потоа процедете и пијте топло.

Ако правите чај од кесичка чај, истурете ја истата количина вода врз кесичката чај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *