Традиционален РЕЦЕПТ ЗА ПАЧА(ПИФТИЈА)- За оние што не сакаат МРСНО има друга замена

Традиционален РЕЦЕПТ ЗА ПАЧА(ПИФТИЈА)- За оние што не сакаат МРСНО има друга замена

Скоро нема човек кој не ги сака феноменалните желатински пити направени од мешавина од месо и зачини.

Состојки: 3 свински нозе, 300 гр говедско месо (може да се направи без него), 300 гр свински гради, 2-3 свински уши, 1 свинска коленица, 1 кромид, 1 морков, неколку чешниња лук, бибер.

Подготовка:
Измијте ги сите состојки, исечете го зеленчукот и исечете го лукот, но не ставајте го да готви. Ние го додаваме на самиот крај на секое јадење поединечно.

Ставете ги преостанатите состојки во поголемо тенџере, додадете бибер, сол и истурете вода. Оставете да се готви околу 4 часа. Додека да зоврие цело време вадете ја пената која се создава, така пифтијата ќе ви остане бистра. Кога веќе не фрла пена, додајте ги сите останати состојки и на средно тивок оган покриено варете 4 – 5 часа.

Кога ќе поминат 4 часа, проверете дали месото е варено. Ако само се оддели од коските, тоа е знак дека е готово.

Кога е сварено со решетка лашица извадете го месото на страна. Извадете го и зеленчукот и фрлете го. Низ ситно сито процедете ја супата во поширок не многу длабок сад. Нека се сталожи. па со лажица соберете ја цела маснотија од површината. Така нема да ви има бели флеки пифтијата одозгора.

Уште еднаш процедете ја течноста низ истото сито, ама овој пат на ситото ставете и филтер хартија или една погруба хартиена салфетка. Вака пифтијата ќе ви биди кристално бистра. Досолете ако има потреба и додајте протиснат лук ако сакате.

Извадете го месото од свинските нозе, додуша минимално го има, мускулот детално исчистете го од сите мембрани, жилички и `рскавци, па исечете го на парчиња.
Распоредете го месото во еден или повеќе садови, според вашите потреби и прелејте го со течноста.

Оставете да се стврдне во фрижидер.
Послужете како предјадење за вашите гости или вашето семејство

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *