Се појавуваат модринки на вашето тело? Има многу причини, но една е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА за грижа

Модринки на екстремитетите најчесто се јавуваат како последица на повреди, но кога станува збор за други делови од телото, тие можат да укажуваат и на нешто поопасно.
Сосема е нормално да се појави модринка на вашето тело откако ќе паднете или ќе удрите во некој предмет, но што ако тоа се случи со благо стискање, или што е најлошо, без очигледна причина?
Оваа ситуација сигурно ќе ве загрижи, но добрата вест е што не е секогаш потребна. Сепак, вистината е дека треба да обрнете внимание.

Модринки на екстремитетите најчесто се јавуваат како последица на повреди, но кога станува збор за други делови од телото, тие можат да укажуваат на нешто поопасно.
Лекови

Многу луѓе се жалат ако лесно се модрици, а една од главните причини за тоа се лековите што едно лице ги зема како дел од својата редовна терапија.
Според докторката за онкологија Синтија Обизор, може да очекувате полесно да настане модринка ако земате антикоагуланси, како што е варфарин, или кога земате аспирин, бидејќи овие лекови ја разредуваат крвта.
Таа додава дека рибиното масло, вирамин Е и хроничните стероиди исто така ја разредуваат крвта, па кожата полесно се модрици дури и ако ги користите.

Важно е да знаете какви лекови земате и евентуално да избегнувате какви било трауми или повреди кога земате лекови кои ја разредуваат крвта, но за жал, ова е вообичаен несакан ефект – советува докторот Роман Бронфенбренер.
Исхрана

Исхраната исто така може да биде една од причините за модринки. Според нутриционистот и диететичар Рејчел Фајн, модринки може да бидат начин на вашето тело да ви каже дека треба да јадете повеќе хранливи материи.
Недостатокот на витамин Ц и К, на пример, може да се манифестира на овој начин. Витаминот Ц, уште повеќе, помага во побрза регенерација на ткивата.

Со цел да се утврди дали лошата исхрана е причина за модринки, би било добра идеја да се води дневник за храна. Покрај тоа, нутриционистите советуваат да јадете агруми, бобинки, црвени пиперки и домати за да добиете повеќе витамин Ц. За витамин К, јадете повеќе лиснат зелен зеленчук, спанаќ, брокула и кељ.

Премногу време на сонце
Според дерматологот Ципораи Шајнхаус, прекумерната изложеност на сонце може да ве направи склони кон модринки. Ова е особено честа појава во текот на летните месеци.

УВ зраците го уништуваат колагенот и доведуваат до дермална атрофија (разредување на кожата), оставајќи ги крвните садови подложни на надворешна траума – објасни д-р Шајнхаус.
Вежбате премногу
Вежбањето со висок интензитет и туркањето надвор од вашите граници може да предизвикаат ситни внатрешни солзи во вашите мускули и сврзни ткива, што може да ве остави модринки.

Според експертите, колку сте физички поактивни, толку е поголема можноста за тие внатрешни мини повреди.
Природата

Експертите истакнуваат дека генетското наследство може да ја одреди и склоноста на телото да таложи масти. Според д-р Челзи Холандер, жените се повеќе склони кон овие гени.

Поради губење на колаген и еластин во кожата, луѓето се повеќе склони кон модринки како што стареат, а за да се заштитите, експертите советуваат да се храните здраво и да пиете доволно течности. Вистинските хранливи материи за вас се витамин Ц, бакар и цинк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *