Зимски појадок кој ќе ви даде ЕНЕРГИЈА: Пробајте ја ПРЖЕНАТА палента и ќе бидете воодушевени

Можете да направите повеќе палента и да ја пржете секое утро.
Доколку сте љубители на палента и/или проект, а сакате да го започнете денот со вашето омилено јадење, со задоволство ќе го подготвувате овој рецепт цела зима.
Бидејќи, освен што е вкусен, тој е и многу практичен; можете да направите палента во поголеми количини и да ја пржите секое утро за да имате секогаш свеж и топол појадок.
Состојки:

 • 100 гр палента
 • 400 мл вода
 • малку сол
 • 50 гр пармезан (по избор)
 • 3 јајца
 • 5 лажици брашно
 • 50 гр презла
 • масло за пржење
 • Подготовка:
  Сварете ја палентата во солена вода, па тргнете ја тавата од оган, додадете пармезан, измешајте сè и истурете ја палентата во намрсена тава. Оставете го да отстои барем еден час за убаво да се стегне.

  За оние кои се брзаат наутро, добро решение е навечер палентата да ја подготват на овој начин, а наутро да ја испечете.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *