ДОДАДЕТЕ 1 СОСТОЈКА НА ЌОФТИНАТА И НИКОГАШ НЕМА ДА БИДАТ ПОВКУСНИ: Ќе ги направи СОЧНИ, ќе ви се стопат во уста

ДОДАДЕТЕ 1 СОСТОЈКА НА ЌОФТИНАТА И НИКОГАШ НЕМА ДА БИДАТ ПОВКУСНИ: Ќе ги направи СОЧНИ, ќе ви се стопат во уста

Двете јадења се многу лесни за подготовка и не ви требаат посебни вештини во кујната – ниту ќофтињата, ниту полнетите шницли не можат да пропаднат. Меѓутоа, кога станува збор за вкусот , искусните домаќинки открија како да го подобрат.

Во основа, се што ви треба е една дополнителна состојка која на подобро ќе го промени добро познатиот вкус на ќофтиња или полнети шницли, а тоа е тврдото сирење.

Колку тврдо сирење е потребно?
За половина килограм месо, 100 грама тврдо сирење ќе биде сосема доволно.

А доколку не знаете, вака се подготвуваат ќофтиња и полнети шницли:

Во меленото месо додадете рендан кромид и лук, јајце и сирење. Потоа додадете сол и бибер во смесата, а потоа формирајте ќофтиња или полнети шницли.

Откако ќе ги обликувате, покријте ги со фолија и оставете ги да отстојат во фрижидер околу еден час, а потоа испржете ги или испечете ги во рерна.

Совет: Ако сакате, наместо сирење можете да додадете ситно сечкана сланина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *