СОЧНАТА БАКЛАВА МОРА ДА ИМА 1 КЛУЧНА СОСТОЈКА: Доволна е само 1 ЛАЖИЦА, еве за што се работи

СОЧНАТА БАКЛАВА МОРА ДА ИМА 1 КЛУЧНА СОСТОЈКА: Доволна е само 1 ЛАЖИЦА, еве за што се работи

Задоволство на кое ретко кој може да одолее.
Баклавата се јаде како луда, особено кога е направена по оригиналниот рецепт.

Нема ништо подобро со кафе.
А една состојка дава посебна арома, веднаш ќе го запишете рецептот.

Познатиот готвач и слаткар Пол Холивуд ги знае сите тајни на источната кујна, па откри дека во рецептот за баклава мора да вклучи една посебна состојка – розова вода.

Оваа благородна течност, која е направена од „дамаск“ рози, ја дава таа фантастична арома што го исполнува целиот дом кога се подготвува ова омилено слатко. Пол вели дека само една лажица розова вода е доволна за полна тава баклава, затоа не штедете кога ќе го набавите скапоцениот сладок зачин. Можете да го направите сами, по наш рецепт.

Неговиот рецепт за баклава се базира на корите што тој самиот ги развива, од половина килограм брашно, 2 јајца и околу 150 грама маснотии (половина може да биде путер, а половина растително масло). Меѓутоа, во тестото додава и околу 150 мл грчки јогурт и 1 лажица бело вино. За мачкање, посипете ја површината со пченкарно брашно, за подобро да се одвојат лушпите.

Во филот става полни 700 гр јаткасти плодови, а повеќе сака да стави половина ореви и половина ф’стаци. При полнење, дури 400 гр путер. Сепак, финалето е сирупот што го прави од мед (350 g) и шеќер (150 g), со додавање на вода од роза и кришки лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *