ОВИЕ ГРЕШКИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ПРАВИТЕ КОГА ЈА ПОДГОТВУВАТЕ САЛАТАТА ОД ЗЕЛКА: 1 работа е КЛУЧНА за таа да испадне ВКУСНА И МЕКА

ОВИЕ ГРЕШКИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ПРАВИТЕ КОГА ЈА ПОДГОТВУВАТЕ САЛАТАТА ОД ЗЕЛКА: 1 работа е КЛУЧНА за таа да испадне ВКУСНА И МЕКА

Салатата од зелка е неизбежна на нашите трпези. Одлично оди со печење но и со посен оброк.Само еден трик, поточно, мала промена во редоследот на додатоците ќе биде подобра од онаа од ресторанот.

Подготовка:
Ситно исецкајте ја зелката, како што обично ја исечкате, ставете ја во сад, па додадете шеќер. Измешајте и матете со раце.

Истурете го маслото, па оцетот и на крајот солта. Добро измешајте и истурете во помали чинии .

Додавањето сол на крајот е клучна состојка на секоја добра салата и токму тука многу луѓе обично грешат. По навика во салатата прво сипуваме сол, па оцет и масло, поради што солта паѓа на дното.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *