ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Дури и ЗДРАВИ ЛУЃЕ ги прават овие грешки

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Дури и ЗДРАВИ ЛУЃЕ ги прават овие грешки

Без оглед на вашето целокупно здравје , д-р Брунилда Назарио тврди дека речиси сите прават некои грешки, дури и оние кои немаат никакви здравствени проблеми. Како што пренесува aktuelnosti.us, многу луѓе во топ форма имаат некои навики кои ризикуваат потенцијални болести и повреди, без воопшто да се свесни за тоа. „Web MD“ ги издвои најчестите грешки кои сите ги правиме.

Премалку сон
„Следниот ден може да ве направи намќор и расеан, што ќе го отежне фокусирањето на секојдневните задачи. Сепак, тоа е само еден од потенцијалните проблеми. Долготрајното губење на сонот е поврзано со деменција, срцеви заболувања, дијабетес и дебелина. На таа листа можете да додадете проблеми со имунолошкиот систем, депресија и анксиозност и постојана болка. „На возрасните им требаат седум до девет часа сон, а на децата и тинејџерите им треба уште повеќе“, објаснува д-р Назарио.

Недоволен внес на вода
„Вашето тело испраќа сигнали кога сте гладни или жедни. Но, лесно е да се помешаат двете. И двете сензации може да предизвикаат главоболка или да се чувствувате уморни или исцрпени. Следниот пат кога ќе помислите дека сте гладни, обидете се прво да испиете чаша вода. Други знаци дека ви требаат повеќе течности вклучуваат суви очи или кожа, сува уста, темна урина и ретко мокрење“, вели д-р Назарио.

Премногу седење
„Повисоките стапки на смртност од срцеви заболувања, рак и други причини поврзани со здравјето се поврзани со седење повеќе од шест часа на ден. Раскинете го седењето со неколку минути пешачење на секои половина час. Постојат докази дека барем еден час физичка активност дневно може да компензира некои од несаканите ефекти од предолгото седење“, вели докторката.

Миење заби веднаш после јадење
Назарио предупредува дека никогаш не треба да ги миеме забите веднаш после јадење, особено ако претходно сме јаделе нешто кисело, пренесува Index.hr.

„Почекајте еден час пред да се четкате после јадење или пиење, особено кисела храна“, вели таа, додавајќи дека киселината може да ја омекне забната глеѓ која ги штити забите, па може да се оштети ако веднаш ги измиете забите.

Употреба на ушни приклучоци
Веќе некое време се зборува за штетноста од употребата на стапчиња за уши, а на тоа предупредуваат дури и лекарите.

„Овој начин на чистење на ушите може да го турка акумулираниот восок подлабоко во ушниот канал, а може дури и да го дупнете тапанчето ако стапчето оди предалеку, што дополнително може да предизвика губење на слухот. Затоа не треба да ги користите бидејќи нашето уво прилично добро се чисти“, предупредува Назарио.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *