Рецепт од 18 век за МАНАСТИРСКИ ГРАВ: Вака го подготвувале само монасите, а тајната е во последната состојка

Стар рецепт за манастирски Грав

Состојки

 • 300 грама грав
 • 2 лажички сол
 • 1 лажица пиперка
 • 1 голем кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лута пиперка
 • 10 гр зрна бибер
 • 3 листови нане
  Подготовка
 • Потребни состојки за две лица се: 300 гр грав, 2 лажички сол, лажица пипер, 10 гр зрна бибер, 3 листови свежо нане, голем кромид, 2 чешниња лук, лута пиперка. Една мала забелешка: 150 гр грав и една кафена лажичка сол по лице, затоа подгответе се соодветно.

  Земете го гравот и натопете го во литар ладна вода претходната вечер. Следниот ден исцедете ја водата и истурете 2 литри вода во гравот. Додадете бибер, кромид, сол. Ставете го на силен оган, а кога ќе зоврие додадете нане. Гответе на силен оган 10 минути, мешајќи. Внимавајте да не изгори. Истурете го гравот во тавата за печење, добро истурете ја водата во која се вареше гравот, додадете цели чешниња лук и пипер. Измешајте сè. Истурете многу вода, речиси до врвот.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *