Направете ПОПАРА по рецепт на баба: Користете стар ЛЕБ и подгответе јадење што ќе ве врати во ДЕТСТВОТО

Рецепт за попара на баба

СОСТОЈКИ:

 • 400 гр стар бел леб
 • 400 мл вода
 • 400 мл млеко
 • 150 гр кајмак
 • 250 гр старо сирење
 • сол, ако е потребно
 • Подготовка
  Искинете го лебот на помали парчиња. Измешајте ги водата и млекото, па ставете го во тенџере и ставете го на шпорет да зоврие. Ако сирењето е несолено, посолете по вкус.

  Кога ќе зоврие тргнете го од оган, додајте го целиот леб и убаво измешајте, па додајте половина кајмак и целото сирење, па соединете се.
  Ставете го повторно на шпорет и варете неколку минути, не повеќе од пет.
  Тргнете од оган, намачкајте ја супата на чинии и врз секоја додадете по една лажица крем.

  НАЗДРАВИЕ!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *