ДАЛИ ИМАТЕ ЗЕЛКА ДОМА? ПРИЈАТЕЛ ОД ГЕРМАНИЈА МИ ГО ПОКАЖА ОВОЈ РЕЦЕПТ: Сега правам ваква зелка и ја јадат сите во куќата (РЕЦЕПТ)

ДАЛИ ИМАТЕ ЗЕЛКА ДОМА? ПРИЈАТЕЛ ОД ГЕРМАНИЈА МИ ГО ПОКАЖА ОВОЈ РЕЦЕПТ: Сега правам ваква зелка и ја јадат сите во куќата (РЕЦЕПТ)

Едноставен и вкусен рецепт за зелка, одлична комбинација од ориз, зелка и печурки.

РЕЦЕПТ И СОСТОЈКИ:

 • 1 зелка.
 • Исечете го горниот дел.
 • Млеко 300 мл. / 1 1,2 чаши.
 • Вода 500 мл. / 2 чаши.
 • 2 главици кромид.
 • Печурки 320 гр. / 2 чаши.
 • сол 1 лажичка
 • соја сос 2 лажички.
 • ориз 1 шолја.
 • Сушен лук.
 • Нане
 • Сушен пипер.
 • доматна паста
 • маслиново масло 3-4 лажици.
 • Вода 600 мл. / 3 чаши

Покријте со капак и варете 20 минути.
Подготовката погледнете ја во видеото подолу:

https://youtu.be/um2dxnXuwTk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *