Бројните здравствени придобивки од сокот од лимета

Лајмот е цитрусен плод, исклучително близок до обичниот жолт лимон. Исто така е многу богат со витамин Ц, но содржи и уште важни материи. Сокот од лимета има ексклузивни бенефиции за здравјето и организмот воопшто.

Тој е погоден за закиселување на свежи јадења и салати, но и како додаток на топли јадења. Можете да го замените оцетот речиси целосно со сок од лимите. Организмот ќе ви е многу благодарен!

За што е корисен сокот од лимета?
Првенствено за половината
Сокот од лимон е многу сиромашен на калории, но многу богат со витамини и антиоксиданси. Затоа тоа го прави најдобар пријател на половината. Со негова помош можете да го забрзате метаболизмот, да се спроведе детоксикацијата телото и да ги редуцирате стомачните масти.
Лекува кожни проблеми

Благодарение на големите количини на витамин Ц и антиоксиданси , сокот од лимон помага за различни видови на кожни проблеми. Тој е богат со инфламаторни материи кои смируваат акни, изгореници, дури и модринки.

Ако страдате од првут, го облевате скалпот со сок од лимон 3 пати неделно и проблемот ќе исчезне.
За детоксикација на црниот дроб
Црниот дроб има за задача да го прочистува телото од токсини. Ова понекогаш предизвикува тешкотии во неговата сопствена детоксикацијата. Сокот од лимон може да ви помогне во овој потфат.

Корисен за очите
Витаминот Ц има директно влијание врз здравјето на очите. Тој го подобрува видот и делува како природен штит против UV-B зраците.
При настинка и грип
Слично на обичниот лимон, лајмот е многу корисен при настинка и грип. Ако почувствувате дека грлото ве боли и носот ви се затвора, веднаш вклучете го сокот од лимон кон она, кое одговара – пијалаци, чаеви, храна.

Антиоксидантите и витамините во него го стимулираат имунолошкиот систем и ја ублажуваат надразнетата слузница на горните дишни патишта.
Пријател на варењето

Лимонската киселина и остриот вкус на лајм предизвикуваат зголемена хиперсаливација во усната шуплина. Тоа го прави варењето уште во првата фаза поквалитетно. Киселинската структура на овој плод придонесува за разградувањето на храната и штити од гастрични иритации и болки.
Против болки и воспаленија

Воспалителните болести како ревматизам, ишијас, дископатија, артритис тешко реагираат на лекови. Тие се хронични и дегенеративни, што значи дека лек нема. Но може да биде релаксиран. Со оваа задача прекрасно се справува сокот од лимон. Тој има антиинфламаторни својства кои ја намалуваат болката и вкочанетоста кај овие болести.

Контрола на дијабетесот
Сокот од лимон е корисен како за дијабетичари, така и за потенцијално загрозените од дијабетес. Тој помага за намалување на шеќерот во крвта и инсулинот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *