Месо МЕКО како ДУША и компири ЗЛАТНИ како дукат

Месо МЕКО како ДУША и компири ЗЛАТНИ како дукат

Рецептот што го научив од свекрва ми, благодарение на неа од срце

Состојки:

 • 3,5 кг свински врат
 • сол
 • зеленчук
 • Масло
 • вода
 • 1,5 кг компири
 • Посолете го и зачинете го месото од сите страни. Длабоката тава за печење премачкајте ја со масло или на дното ставете маст. Ставете го месото и прелијте со 100 мл вода. Покријте и печете 1 час на 220°C.

  По 1 час превртете го месото, проверете колку вода има и додадете уште 100 мл, поклопете и продолжете со печењето 1 час на 180°C.

  По 2 часа превртете го месото, по потреба додадете уште малку вода и печете уште 1 час на 170°C. По 3 часа извадете го капакот и печете го месото уште 20 минути на 200-220°C за да добие убава боја. Извадете и покријте со фолија.

  Исечете ги компирите на помали парчиња, зачинете ги и ставете ги во маснотии. Печете 15 минути на 220°C, извадете и промешајте. Вратете се во рерна и печете додека не порумени.
  Забавувајте се и уживајте

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *