СОЧНО И ВКУСНО ПИЛЕШКО ВО КРЕМ СОС:Јадење кое секој можи да го направи

СОЧНО И ВКУСНО ПИЛЕШКО ВО КРЕМ СОС:Јадење кое секој можи да го направи

Зошто да поминувате долго време во кујната и да готвите комплицирани јадења, кога има едноставни и брзи рецепти со кои ќе направите вкусен ручек. Пробајте го овој рецепт за пилешко во крем сос.

Состојки:

  • 500 гр. пилешко филе
  • 2 кесички супа од печурки
  • 1 л павлака за готвење

Начин на подготовка:

Пилешкото месо исечете го на парчиња. Секое парче треба да го посолите и да го полиете со масло. Оставете го да се маринира околу 1 час.

Потоа, наредете го месото во тава во која претходно ќе додадете малку масло. Преку пилешките парчиња прелијте ја супата и павлаката за готвење.

Вклучете ја рерната пред да почнете со подготовка на оброкот. Загрејте ја рерната на 200 степени. Печете околу половина час. Послужете го јадењето со свежа салата и печен компир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *