Рецепт за ГИБАНИЦА на стар начин: Подгответе за појадок јадење кое заедно со јогурт ве враќа во детството

За појадок гибаница со јогурт е едно од омилените јадења
Рецепт за ГИБАНИЦА на стар начин: Подгответе за појадок јадење кое заедно со јогурт ве враќа во детството

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 0,5 кг овчо сирење
  • 250 гр крем
  • 10 јајца
  • 250 гр маргарин
  • 1 dl масло
  • 2 dl млеко

Подготовка
Во брашното истурете масло, посолете малку и замесете тесто со млака вода. Добро направеното тесто поделете го на 21 парче и оставете го да одмори. Потоа расукајте ги во мали корички.

Подмачкајте по три мали кори и наредете ги една врз друга, а потоа расукајте ги со сукало за да се направи густа кора за тестенините. Испечете ја оваа кора на шпорет или во рерна од двете страни. Корите ќе се одвојат една од друга, па добивате три печени кори.

Направете го истото со преостанатото тесто. Изматете 8 јајца, додадете сечкано сирење и павлака и сè убаво измешајте. Одделно растопете ја маснотијата. На дното на тавата истурете 1-2 лажици маснотии, наредете ги корите и покријте ги со сирење. На крај се матат две јајца со млеко и се прелива комплексот гибаница. Попрскајте со масло и печете во рерна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *