НАЈДОБРАТА ПОСНА торта со пиво: Нема побрз ДЕСЕРТ со толку добар вкус!

НАЈДОБРАТА ПОСНА торта со пиво: Нема побрз ДЕСЕРТ со толку добар вкус!

Посен колач со пиво.
Не постои побрз третман со толку добар вкус!

Состојки:

  • 500 мл пиво
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши мелени ореви
  • 1 прашок за пециво
  • 4 чаши брашно
  • 1 чаша масло
  • * 2 децилитри чаша
  • За премачкување:

  • 8 лажици џем
  • 50 гр мелени ореви

Подготовка: Измешајте пиво, шеќер и масло. Додадете мелени ореви и измешајте. Брашното измешано со прашокот за пециво просејте го и сè убаво измешајте.

Обложете хартија за печење во плех од 25×35 cm и намачкајте ја смесата. Тортата се пече на 200 степени околу 30 минути. Кога колачот ќе се излади, премачкајте го со џем и посипете со мелени ореви.

Деталите за подготовката погледнете ги во видеото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *