РУСКИ ДОКТОР ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО – ЈАДЕТЕ СЛАНИНА ВО ЗИМА! Објасни како ГО ПОДИГНУВА ИМУНИТЕТОТ, и ја одреди најдобрата количина

РУСКИ ДОКТОР ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО – ЈАДЕТЕ СЛАНИНА ВО ЗИМА! Објасни како ГО ПОДИГНУВА ИМУНИТЕТОТ, и ја одреди најдобрата количина

Дознајте каква улога играат сланината и тиквата во зајакнувањето на имунитетот и заштитата од настинки и вируси во зимскиот период.

Како да се заштитите од настинки и вируси кои неконтролираат во зима? Внесувањето на витамини и минерали кои го зајакнуваат одбранбениот систем е од клучно значење, а најздрав начин за нивно обезбедување на организмот е преку исхраната . Така, лекарите имаат совет: две намирници за кои не би верувале дека се бомби за имунитет – сланината и тиквата ќе направат чуда за вашето тело !
Во зима, имунитетот е загрозен

Во зима, сите сме изложени на поголем ризик да заболиме од настинка или грип. Лекарите препорачуваат во овој период да не заборавите на превенцијата: јадете лук, пијте билни чаеви и подигнете го штитот на телото кој ќе ве заштити. Сепак, постои попријатен начин да го подобрите вашето здравје, вели рускиот лекар Виктор Маслеников.

„Покрај лукот, има и многу други корисни намирници кои исто така ефикасно се грижат за нашето здравје. На пример, сланина и тиква. Со умерено и редовно внесување на овие намирници, ќе му направите услуга на вашето здравје и ќе се заштитите од сезонски болести, “, истакнува докторот.  
Јадете сланина, печете тиква!
Според докторот, пожелно е да се јаде сланина секој ден за ручек, но доволна е умерена количина – 20-30 грама. Сè што е надвор од тоа може негативно да влијае на работата на желудникот и црниот дроб. Не е неопходно да се комбинира со лук. 

„Поради големата количина на арахидонска киселина, свинската маст помага во спречување на вирусни заболувања и на тој начин го зајакнува имунолошкиот систем“ “, објаснува докторот.
Што се однесува до тиквата, Маслеников препорачува да се јаде во која било форма – варена, печена во рерна, па дури и сурова. Главната работа е да не користите масло, зачини и многу шеќер во процесот на подготовка.

„ Тиквата содржи огромно количество каротеноиди и елементи во трагови, кои во голема мера го зајакнуваат имунолошкиот систем . Затоа, колку почесто ја јадете, толку подобро ќе ви биде здравјето“, нагласува докторот и, сепак, ги предупредува кардиоваскуларните пациенти, како и оние . со дијабетес да се биде внимателен со овие две намирници бидејќи тоа може да им наштети на нивниот хроничен сјај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *