ОВЕС ЗА ДЕЦА И ВОЗРАСНИ: Направете го сами најефективниот природен рецепт за сузбивање на детската кашлица

ОВЕС ЗА ДЕЦА И ВОЗРАСНИ: Направете го сами најефективниот природен рецепт за сузбивање на детската кашлица

Препаратот кој ви го носиме е исклучително ефикасен за сузбивање на детската кашлица и за враќање на имунитетот. Овој рецепт е наменет за деца кои со денови кашлаат и од белите дробови се слуша благо „крцкање“. Имено, една чаша од овој сок ќе помогне да се ослободите од слузта и да го вратите имунитетот.

Ќе ни требаат:

  • 1 чаша излупен овес
  • 1 чаша шеќер
  • 1 чаша вода

Се подготвува вака:

Овесот измијте го и ставете го во мало тенџере заедно со шолја вода и шолја шеќер (волумен на шолјата – 200 мл). Оставете ја смесата да зоврие неколку минути. Најдобро е да се готви навечер и да се остави смесата да отстои до утро. Наутро процедете го овесот и чувајте ја лековитата течност во тегла. Чувајте го во фрижидер. Од оваа смеса (1 шолја овес + 1 чаша вода + 1 чаша шеќер) ќе имате доволно сок за 4 до 5 дена.

И користете го на овој начин:
Секое утро на празен стомак, дајте му на детето по една чаша „ракија“ од овој сок (околу 30 ml) во текот на 40 дена. Потоа направете пауза од 15 дена, па повторно давајте го сокот секое утро во следните 40 дена.

Детето ќе ја исфрли слузта од телото и ќе си го врати изгубениот имунитет.
Важно е да не прескокнувате денови, детето да го пие овој сок секое утро и да се придржувате до распоредот од 40 дена апликација, па пауза од 15 дена, а потоа уште 40 дена пиење на сокот. Откако ќе го поминете овој третман со вашето дете, повеќе нема да ви треба бидејќи детето нема да биде толку подложно на настинки и вируси.

Зошто овес?
Истражувањата покажаа дека овесот е една од биолошки највредните намирници на Земјата, но и многу лековито растение! Ако несварливата плева се отстрани од овесното зрно, овесот содржи многу биолошки лековити и ефективни материи со висока вредност, меѓу другото, лецитин, витамини А и Б, разни корисни протеини и киселини, ниацин, биотин, калциум, железо, фосфор, цинк. , калиум, магнезиум, јод и други важни елементи за живите суштества кои се појавуваат во траги во овесот.

Овесната слуз подготвена како супа или каша е незаменлива храна за пациенти кои закрепнуваат од операција на желудникот и цревата, чир на желудникот, жолтица и болести на белите дробови и грлото, жолчниот меур, бубрезите, циркулацијата на крвта и дијабетесот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *