Ова е најдобрата храна за борба против проблеми со мозокот и срцето

Ова е најдобрата храна за борба против проблеми со мозокот и срцето

Ова овошје има бројни здравствени придобивки и треба да го консумирате повеќе. Ова овошје е богато со витамини и минерали. Го зајакнува нашиот имунитет и го чисти телото од токсини.

Урмите се многу хранливи, а мора да се согласиме дека се и многу вкусни.

Покрај тоа, тие се многу здрави. Ова овошје спречува мозочен и срцев удар, а ги чисти и артериите. Го намалува нивото на шеќер и холестерол во крвта.

Секако, покрај конзумирањето урми, потребно е да се храните здраво и да го намалите внесот на сол и масти бидејќи тие доведуваат до затнување на крвните садови, а со тоа и до инфаркт и мозочен удар.

Тие се богати со калциум, магнезиум, цинк и ги зајакнуваат коските. Добри се и за дигестивниот тракт бидејќи го поттикнуваат варењето и помагаат при чир на желудникот. Значајно е што ги убиваат клетките на ракот и го спречуваат нивниот развој.

Урмите се препорачуваат за трудници бидејќи се богати со минерали и се добри за здравјето на бебето. Трудниците кои консумираат урми не доживуваат многу проблеми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *