ДАЛИ ЈАДЕТЕ МАНДАРИНИ? Ви пренесуваме 5 причини зошто треба да ги јадете што почесто

ДАЛИ ЈАДЕТЕ МАНДАРИНИ? Ви пренесуваме 5 причини зошто треба да ги јадете што почесто
Мандарината е слатко-кисел цитрус кој го донесовме од Азија, а на нашите простори се одгледува од 19 век. И покрај ова, тешко е да се замисли есента и зимата без ова вкусно овошје.

А ние ви пишуваме неколку причини зошто треба да ги јадете што почесто.

Помагаат при настинки и грип
Мандарината, како и другите цитрусни овошја, е одличен извор на витамин Ц, кој е важен за имунитетот на организмот и борбата против сезонските болести, чии симптоми ги ублажува и го забрзува закрепнувањето. Сто грама од ова портокалово овошје содржи околу 30 милиграми од оваа хранлива материја, што задоволува една третина од дневната потреба за витамин Ц.

Ги топат вишокот килограми
Поради малата количина на маснотии и сол, мандарина се смета за нискокалорична храна, а се препорачува да се вклучи во менито на луѓе кои се обидуваат да ги изгубат вишокот килограми. Исто така, го забрзува метаболизмот и на тој начин помага во топењето на маснотиите во пределот на стомакот. Цитрусовите овошја имаат и низок гликемиски индекс, кој помага во балансирање на нивото на шеќер во крвта, па затоа се препорачува и за дијабетичари.

Го забрзуваат варењето
При конзумирање на мандарини, не треба да се заборави на белата влакнеста обвивка што го опкружува плодот од внатрешната страна на кората. Доколку јадете многу јаглехидрати и масти, тој дел од цитрусното овошје полн со диетални влакна ќе помогне да се забрза заспаното варење, поточно перисталтиката на цревата, со што ќе се намали ефектот на штетните резултати од варењето на ѕидовите на тој орган.

Тие го штитат срцето и кардиоваскуларниот систем
Мандарината е добар извор на калиум, кој го намалува крвниот притисок, го балансира срцевиот ритам и го штити здравјето на кардиоваскуларниот систем. Хранливите материи во мандарините го спречуваат и таложењето на лошиот холестерол на ѕидовите на артериите, што може да доведе до срцев удар.

Тие се природен антисептик
Во зачувувањето на здравјето ќе помогне и есенцијалното масло од мандарина, кое се смета за природен антисептик бидејќи го штити организмот од некои бактерии.

Придонесува за ублажување на болните грчеви во респираторниот систем, а делува и релаксирачки на нервниот систем, па затоа се препорачува да се користи во анксиозни ситуации или доколку сте под стрес.

Една забелешка:
Мандарината, како и другите цитрусни овошја, содржи многу оксалати, па затоа не се препорачува за луѓе склони кон камења во бубрезите и жолчката и други болести.

Мандарината најчесто се јаде свеж по лупењето на кожата, но може да се користи за подготовка на слатки јадења во желе, сладолед, креми и џемови.

Сокот од мандарина е одлична состојка за маринирање на месо и риба, а доколку имате органско овошје на располагање – кората може да се користи

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *