(Рецепт)Најубавата Бабинска Раванија со јаболка и ореви

(Рецепт)Најубавата Бабинска Раванија со јаболка и ореви
Раванија со јаболка и ореви(Рецепт)
За кекс: 4 јајца, 12 лажици шеќер, 12 лажици млеко, 12 лажици масло, 12 лажици гриз, 12 лажици брашно, 1 пакетче ванилин шеќер, 1 пакетче прашак за печење, 3 рендани јаболка, 100 гр крупно мелени потпечени ореви

За шербет: 650 гр шеќер, 850 мл вода

Подготовка

1. Кремасто изматете ги јајцата со шеќерот и ванилата. Потоа, со намалена сила на миксерот, додавајте ги редоследно состојките.

2. Истурете ја во намрсена тепсија и печете на на 170С . Најдобро е во тепсија 20х30 .

3. Шербетот спремете го совреме. Откако ќе зоврие, варете на ниска температура уште некои 5 минути и потоа оставете го да олади. Се потура ладен шербет и млака раванија

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *