Посна САРМА со шампињони, вкусна како МРСНА: Сите состојки се ЗДРАВИ, а по вкус нема ни да знаете дека НЕМА МЕСО

Во оваа прилика ви пренесуваме рецепт за посни сарма.
Има феноменален рецепт за филот за посна сарма. Ваше е да го направите и да го пробате со вашите домашни.
Неопходно е:

 • 20 листови кисела зелка
 • 500 гр шампињони
 • 200 гр ориз
 • 5 чешниња црн кромид
 • нафта
 • бибер
 • така
 • Подготовка:

  Постапката е иста како и за мрсна кожа. Сè што треба да направите е да ги пржите кромидот и морковот, а потоа и печурките. Потоа додадете го измиениот ориз и динстајте додека не добиете фил. Добиениот фил извалкајте го во кисела зелка, па варете на тивок оган. Пријатно!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *