ЕДНОСТАВЕН ЛЕК: Зошто треба да печете кромид во рерна барем еднаш неделно?

Изберете кромид со средна големина за да направите медицински печен кромид – содржи најголема количина здрави вредности!

Кромидот има силно антибактериско дејство, секој знае за тоа. Свеж сок од кромид со мед лечи бронхитис и пневмонија, ги ублажува нападите од кашлица. Помага при болки во ушите и може дури и да ја намали телесната температура кога се нанесува на стапалата.

Но, малкумина знаат дека не само свеж, туку и печен кромид се корисни. За време на термичка обработка, не ги губи своите корисни својства, напротив!
Печениот кромид ќе ви помогне да се справите со долготрајни рани! Кромидот треба да го пржете директно во кората и да го нанесете на болните места додека не се чувствувате подобро.
Печен кромид треба да се користи за лекување на акни. Треба да се чува во проблематичната област 20 минути на ден. Акните ќе исчезнат многу наскоро!

Дури и хемороидите може да се излечат благодарение на кромидот печен во рерна! Облогата на кромид има својства за дезинфекција и им помага на ткивата на кожата брзо да се обноват.
Печен кромид треба почесто да јаде секој што има проблеми со згрутчување на крвта. По срцев удар или мозочен удар, се препорачува да се јаде таков кромид секој ден!

Многу е важно да се воведе кромид подготвен за луѓе кои страдаат од дијабетес мелитус или имаат предиспозиција за зголемување на шеќерот во крвта. Можете да јадете кромид покрај главните јадења, или да го јадете на празен стомак секое утро.
Ефектот е забележлив во рок од една недела, сето тоа благодарение на прекрасниот состав на овој зеленчук: сулфурот и железото во печениот кромид помагаат да се нормализира нивото на гликоза во крвта и да се промовира правилно функционирање на панкреасот и црниот дроб.

Кога јадете печен кромид, состојбата на пациентите со хипертензија и атеросклероза се подобрува. Кромидот помага во чистење на крвните садови, ослободува атеросклеротични плаки и спречува ненадејни скокови на крвниот притисок.

Не е ни чудо што секогаш ми се допаѓаше вкусот на печен кромид толку многу во разни јадења! По печењето во рерната, етеричните масла само исчезнуваат од кромидот, што му дава на свежиот кромид специфичен вкус и мирис. Но, неговата корист останува…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *