„ЧАША ТОПЛА ВОДА СО ЛИМОН Е ГЛУПОСТ“: Објасни доктор Филгуд, еве како да ослабете и да го исчистите телото на ЗДРАВ НАЧИН

„ЧАША ТОПЛА ВОДА СО ЛИМОН Е ГЛУПОСТ“: Објасни доктор Филгуд, еве како да ослабете и да го исчистите телото на ЗДРАВ НАЧИН

Постојат бројни режими на исхрана кои на луѓето им нудат брзи решенија, а Саша Плеќевиќ, попознат како доктор Филгуд, во утринската програма на ТВ Прва коментираше за некои од познатите диети.

„Твојата баба знаеше дека ако не вечераш, ќе ослабеш ако само ја намалиш количината на храна што ја јадеш. Автофагија, не јадете 20 часа, јадете четири е грешка, грешка е да не јадете 18 часа, а јадете шест.

Светската здравствена организација вели дека првиот оброк е во осум часот наутро, вториот во осум навечер, треба да си легнете помеѓу десет и единаесет. Идеално е 12 до 14 часа без храна. И од таа автофагија, каде што за четири часа можете да јадете 200 пати повеќе отколку што ви треба во текот на целиот ден, ќе се здебелите.

Најдобро е урамнотежена исхрана, три до четири, максимум пет оброци на ден и 12 часа да се биде без храна“, рече д-р Филгуд, а спомена и некои други негативни аспекти на автофагијата.
„Луѓето се премногу гладни, не можат да издржат, не е здраво, ако не јадете 20 часа, а јадете четири часа, вашето тело се забавува по одредено време. Подоцна, иако јадете помалку, ќе се здебелите бидејќи телото заштедува пари“.

Кето диета
Во врска со популарната кето диета, која вклучува зголемен внес на протеини, д-р Филгуд вели дека тоа е „најлошото нешто што човек може да си го направи себеси“.

„Сега ќе бидам контрадикторен, ме знаат како доктор на четирите бели смртни случаи бидејќи велам дека шеќерот е најголемиот неман и најголемиот непријател на нашето тело, но не и шеќерот во мали и умерени количини. Се што е умерено е здраво, но во поголеми количини шеќерот дебелее, доведува до масти, но и до мозочни удари, срцеви удари, висок крвен притисок итн. Но, верувајте, ниту една клетка не работи без шеќер, а во таа диета каде што јадете само протеини, мастите ви стануваат како јаглехидрати, а маснотиите треба да бидат повеќе од јаглехидрати за да ги консумирате, но не и за да создавате масти“.

„Ако јадеме само протеини и масти, тоа е диета со малку јаглехидрати со висока содржина на масти или кето, тоа е слично, се работи за тоа дека вашето тело работи на нешто за што не е создадено. Друга работа, голема количина на масти или протеини во исхраната не е здрава. Дијабетесот можете да го добиете и од масти бидејќи мастите ги блокираат клетките, мастите не дозволуваат шеќерот да влезе во клетката. Апсолутно, тоа е најлошото, дури и ако не пие вода, па ги затнува бубрезите и влегува во кетоацидоза, тоа е ненормално, тоа е ужасно“.

Д-р Филгуд рекол дека популарниот пијалок, чаша топла вода со лимон, кој многумина го препорачуваат за слабеење, е глупост. „Чаша топла вода со лимон е глупост, пијте чаша вода на собна температура.

Зошто лимон, иако има низок гликемичен индекс? Кога ќе се внесе лимон во желудникот, па на празен стомак и се јаде, ќе го промените киселинско-базниот статус на организмот со половина или еден лимон? Не, само повторно ќе го активираш тој панкреас, односно тој инсулин. Не, пијте чаша вода на собна температура“.

„Магичен лек“ за слабеење
Откако ги коментираше популарните диети и објасни зошто тие не се добри, д-р Филгуд откри волшебно стапче или магичен лек за слабеење, со чија помош секој може да изгуби три до пет килограми за еден месец.

„Луѓе, бидете умерени. Волшебниот лек за слабеење е умереноста и физичката активност. Ние не се движиме. Гарантирам дека секој од вас ќе изгуби три до пет килограми за еден месец, тоа е здраво слабеење“, рече тој и додаде дека еден од најголемите проблеми е тоа што луѓето не ја џвакаат доволно храната. Тој потсети дека се потребни околу 20 минути за сигналот дека сме сити да стигне до мозокот, поради што џвакањето е многу важно – ако подолго џвакаме, ќе јадеме подолго и затоа јадеме помалку бидејќи сигналот дека сме сити ќе достигне мозокот.

Јадете сè, само бидете умерени, физички активни, јадете оброк, не јадете ништо цел ден и ќе видите“, рече на крајот д-р Филгуд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *