Ќе ви се допадне овој вид појадок: МЕКИЦИ БЕЗ БРАШНО се подготвуваат брзо и имаат МАГИЧЕН вкус

Сите ги сакаат мекиците кои се подготвуваат на многу лесен начин.
Се што ви треба освен тава, но не и храна, е волјата и тајната љубов.
Неопходно е:

 • 1 кг компири,
 • 100 гр пармезан,
 • 3 јајца,
 • 20 гр магдонос,
 • 2 чешниња лук,
 • 80 гр презла,
 • сол и црн пипер,
 • 200 мл масло за пржење.
 • Подготовка:

  Компирите сварете ги и потоа изгмечете ги со лажица. Додадете презла, јајцата, пармезанот, издробениот лук, магдоносот, сол и бибер и сè убаво измешајте. Намачкајте ги рацете со масло и обликувајте ги штипките. Пржете ги во тава од двете страни додека не поруменат.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *