Само една чаша од ОВОЈ сируп дневно СПАСУВА ЖИВОТ и ОТСТРАНУВА МАСНОСТИ во крвта…

Само една чаша од ОВОЈ сируп дневно СПАСУВА ЖИВОТ и ОТСТРАНУВА МАСНОСТИ во крвта…

Секој кој се бори со маснотиите во крвта знае колку е значаен овој проблем. Помош се крие во овој природен препарат кој навистина лесно се подготвува.

Лекот кој ги отстранува маснотиите од крвта и истовремено му дава на организмот бројни други бенефиции се прави од само неколку состојки. Основата му е лимонот и магдоносот кои се варат два до три часа.

Денес, холестеролот или маснотиите во крвта е чест здравствен проблем, делумно поради генетските предиспозиции, а делумно поради брзиот начин на живот и нездравите навики.

Треба да се запомни дека нормалното ниво на холестерол е помеѓу 4,60 и 6,20 mmol/l. Токму овој сируп се покажа како многу ефикасно средство за решавање на проблемот со мастите во крвта.

Состојки:

  • 1 кг лимон
  • 5 – 6 китки магдонос
  • 3 л вода
  • 1 кесичка сода бикарбона

Подготовка:

Измијте го лимонот во ладна вода, а потоа натопете го во топла вода со претходно измешана кесичка сода бикарбона. Оставете ги состојките во водата околу еден час.

Магдоносот со стеблото исечкајте го на помали парчиња, па истото направете го и со лимонот (со кората).

Во сад ставете ги магдоносот и лимонот, прелијте ги со три литри вода и варете ги на ниска температура околу два до три часа за добро да се сварат состојките.

После тоа, исцедете го, а она што останува, истурете околу 1,5 литри сируп во чиста чаша или шише.

Пијте по една чаша сируп од ракија секое утро на празен стомак две недели. Резултатите сигурно нема да пропаднат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *