Ова е најздравата вечера на светот: Вкусна, брза за подготовка и нискокалорична!

Ова е најздравата вечера на светот: Вкусна, брза за подготовка и нискокалорична!

Доколку барате нешто вкусно и нискокалорично за вечера, ова е одличен предлог.

Тестенините со пилешко и зеленчук се богати со витамини, минерали и протеини, па затоа се одлични за оние кои се грижат за својата тежина.

Совет е да користите интегрални тестенини наместо обични тестенини. Уште еден плус е што оваа вечера е готова за само 20 минути.

Потребни состојки:

 • 500 гр пилешки гради
 • 500 гр тестенини
 • 1 тиквичка
 • 1 праз
 • 1 главица кромид
 • 2-3 моркови
 • 200 гр печурки
 • сол
 • бибер
 • лажица масло
 • соја сос

Подготовка:
Исцедете ги тестенините, а на масло пропржете ги зеленчукот и белото месо. Зачинете со сол и бибер ако сакате.

Кога зеленчукот и месото се готови, сè измешајте со тестенините. Со оглед на тоа што се работи за „лесна“ верзија на вечерата, сосот во овој случај ќе биде соја сос кој ќе ги прелиете со тестенините за подобар вкус.
Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *