Истурете омекнувач директно во РЕЗЕРВАРОТ ЗА ВОДА ОД WC-ШОЉА: Еве што СЕ СЛУЧУВА кога ќе ја пуштите водата – ГЕНИЈАЛЕН ТРИК!

ЌЕ СЕ ВООДУШЕВИТЕ!

Често во видеата за чистење на TikTok, Twitter и Instagram, омекнувачот се споменува како алатка со повеќекратни можни намени: Од средство за дифузери за освежување на просторот, за употреба при перење правливи радијатори или валкани теписи, пренесува „The Sun“.

Ако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека и миризлива облека, љубителите на чистењето на социјалните мрежи постојано покажуваат дека тоа не е така и откриваат нови употреби за него.
Популарната британска инфлуенсерка Mrs. Хинч на своите многубројни обожаватели им покажа како го мие кујнскиот мијалник со омекнувач, кој потоа сјае и мириса на свежо измиени алишта. Прво, тој го приклучува мијалникот и истура две капачиња од неговиот омилен омекнувач во него, а потоа додава топла вода директно од котелот.

Оставете го омекнувачот да отстои четири часа, истурете ја водата од мијалникот и исчистете со сунѓер ако останала нечистотија – советува г-ѓа. Знак.
Бришење прашина
Корисникот „Чиста кралица“ на TikTok го покажа својот многу едноставен трик за да спречи собирање прашина на лајсни на вратите со омекнувач. – Истурете малку омекнувач на крпа и избришете, омекнувачот ќе спречи прашината повторно да се собере брзо – вели таа.

Освежување на WC
Многу жени на социјалните мрежи покажаа како откако добро ќе го измијат тоалетот, директно во котел го истураат омекнувачот за да мириса бањата при секое испирање на водата.

Миење на влезната врата
Ако е добар за чистење радијатори, зошто не би бил добар и за врати – пишува еден корисник на Инстаграм, а со малку топла вода, омекнувач и сунѓер изгледаат како нови. Исто така, корисничка на TikTok, со прекар Ник, сподели како додава омекнувач и вода во дифузерот на трска, а потоа ги враќа стапчињата од трска што веќе биле користени.

Чистење на тепих

Доколку сакате да дознаете колку нечистотија има на тепихот пред влезната врата или оној во бањата, измијте го во када со вода и омекнувач, советуваат љубителите на чистење. За најдобар ефект, тие препорачуваат да го измиете тепихот во меур бања, потоа да додадете малку омекнувач и да го оставите да делува околу 30 минути пред да го исплакнете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *