Едноставна торта од мандарина: вкусна и сочна, а за подготовка бара неколку состојки

Колачот е сочен и вкусен, идеален за есенските денови.
Состојки

 • 3-4 мандарини
 • 2 јајца
 • 120 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 80 мл масло
 • 120 гр јако брашно
 • 1 прашок за пециво
 • Подготовка
  Убаво измешајте ги шеќерите во јајцата и додадете го маслото. Сè убаво измешајте и потоа додадете брашно со прашок за пециво.
  Излупете ги мандарините, малку исчистете ги и пресечете ги на половина. Калапот премачкајте го со маргарин и малку посипете со брашно, а на дното можете да ставите и хартија за печење. Наредете ги половините од мандарината на дното од калапот со внатрешната половина свртена надолу. Прелијте ја смесата.

 • Колачот се пече на 180 степени. Готов е кога ќе залепите чепкалка во средината и ќе излезе воздухот. Кога колачот ќе се олади, превртете го наопаку за да се видат мандарините на дното од колачот. Посипете со шеќер во прав.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *