Го направив овој домашен спреј: Никогаш повеќе во животот нема да купам средство за чистење, се колнам!

Го направив овој домашен спреј: Никогаш повеќе во животот нема да купам средство за чистење, се колнам!

Со тие зборови, воодушевената домаќинка на Фејсбук го сподели својот рецепт за чистење на рерната, кој практично стана вирален, бидејќи има над 8.000 споделувања.

Состојките се прилично едноставни:

  • 1/4 чаша детергент за садови
  • 1/2 чаша сок од лимон
  • 1 чаша оцет
  • 1 1/4 чаши вода

Сето тоа истурете го во сад со шише со распрскувач и нежно протресете го добро да се измешаат состојките.

Испрскајте ја рерната, оставете ја да делува малку и со минимален напор рерната ќе биде добра како нова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *