ПИТА МАСЛЕНИЦА: Најлесен рецепт – месите, растегнувате, виткате и толку

ПИТА МАСЛЕНИЦА: Најлесен рецепт – месите, растегнувате, виткате и толку

Направете многу едноставен рецепт за пита масленица. Доколку сте љубители на оваа пита, дефинитивно треба да ја пробате.

Ќе ни требаат:

  • брашно 650 гр
  • сол 1 лажица
  • вода 500 мл
  • путер 120 гр
  • павлака 1 лажица

Подготовка:
Се замесува 650 гр брашно, 1 лажичка сол и 500 мл вода , тестото се остава 10 минути на собна температура , одвојуваме тесто за 2 јуфки кои ќе ги расукаме и масло и ги оставаме да одморат околу 15 минути.

Потоа растопете 120 гр путер и 80 мл масло и додадете 1 лажица кисела павлака и сето тоа измешајте го.Потоа,тргнете го на страна и расукајте ја втората јуфка

Кога ќе ја рассукаме втората јуфка, првата ќе ја ставиме во средината и повторно ќе почнеме да ја превиткуваме, премачкајќи ја со смесата со путер.

Намачкајте ја тавата со масло и ставете 2 јуфки кои ги завиткавме една во друга и сите малку подмачкајте ги.Печете 20-25 минути на 220°C

И тоа е тоа, нашата масленица е готова. Ништо поубаво и повкусно. Земете шолја јогурт и уживајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *