ОТКРИЕНА ГОЛЕМАТА ВИСТИНА ЗА Кромидот: Еве ШТО всушност МУ ПРАВИ НА организмот

ОТКРИЕНА ГОЛЕМАТА ВИСТИНА ЗА Кромидот: Еве ШТО всушност МУ ПРАВИ НА организмот

Зошто кромидот е важен за коските, кој тип на кромид најмногу им помага на крвните садови, кои болести ги спречува црвениот кромид…? Прочитајте!

Кромидот припаѓа на семејството на зеленчуци и билки „Алиум“ кое вклучува лук, лук, праз и млад кромид . Алиумскиот зеленчук се одгледува со векови, не само поради нивниот карактеристичен, богат вкус , туку и поради бројните лековити својства. Младиот кромид Пролетниот кромид е полн со витамин Ц и витамин К, кои се неопходни за нормален развој на коските. Витаминот Ц помага во синтезата на колаген кој ги прави коските силни, додека витаминот К игра клучна улога во одржувањето на нивната густина.

Освен витамин Ц и витамин К, кромидот може да содржи и витамин А, кој му е потребен на телото за одржување на нормалниот вид и здравјето на очите. Откриено е дека власецот ги штити очите и од воспаление. Лукот е богат со сулфурното соединение алил сулфид, што помага да се намали ризикот од рак на дебелото црево. Праз Празот содржи значителни количини на биофлавоноидот кемпферол, за кој се покажа дека штити од оштетување на крвните садови, вклучувајќи го и она предизвикано од реактивните молекули на кислород.

Иако често се занемарува, концентрацијата на фолна киселина игра важна улога во одржувањето на здравјето. Фолната киселина е клучен витамин Б-комплекс кој го поддржува кардиоваскуларниот систем преку балансирање на нивото на хомоцистеин во телото. Импресивна количина на антиоксиданс полифенол има и кај празот. Полифенолот ги штити крвните садови и крвните клетки од оксидативно оштетување. Црвен кромид Слично како и празот, црвениот кромид е одговорен за кардиоваскуларното здравје, но е пресуден и за спречување на рак.

Според многумина, црвениот кромид е одличен природен антибактериски агенс. Со конзумирање на јадења богати со црвен кромид, може да се придонесе за организмот со зајакнување на имунитетот, што значи дека ќе стане поотпорен на многу бактериски инфекции. Студија од 2009 година покажа дека луѓето кои консумираат кромид на дневна основа имаат посилни коски од оние кои не консумираат кромид. Постарите луѓе кои јадат црвен кромид имаат 20 отсто помал ризик од фрактура на колкот.

Причината за тоа, тврдат научниците, е постоењето на сулфурни соединенија, кверцетин и други антиоксиданси во кромидот. Козјак кромид Кромидот Козјак има поголема хранлива вредност од другите сорти. Врз основа на тежината на килограм козји кромид, заклучено е дека има повеќе антиоксиданси, минерали и витамини од обичниот кромид. Кромидот е богат со витамин А, кој служи како моќен антиоксиданс. Покрај витаминот А, младиот кромид има висока концентрација на минерали и електролити како што се железо, калциум, бакар, калиум и фосфор. Врз основа на тежината на килограм козји кромид, заклучено е дека има повеќе антиоксиданси, минерали и витамини од обичниот кромид.

Кромидот е богат со витамин А, кој служи како моќен антиоксиданс. Покрај витаминот А, младиот кромид има висока концентрација на минерали и електролити како што се железо, калциум, бакар, калиум и фосфор. Врз основа на тежината на килограм козји кромид, заклучено е дека има повеќе антиоксиданси, минерали и витамини од обичниот кромид. Кромидот е богат со витамин А, кој служи како моќен антиоксиданс. Покрај витаминот А, младиот кромид има висока концентрација на минерали и електролити како што се железо, калциум, бакар, калиум и фосфор.

Лук Лукот е богат извор на хром, минерал кој им помага на ткивните клетки соодветно да реагираат на нивото на инсулин во крвта. Преку овој процес, лукот го регулира дејството на инсулинот и го контролира нивото на шеќер кај дијабетичарите. Количината на витамин Ц и манган содржани во лукот помага во лекувањето на настинки и грип со своето антивоспалително дејство. Пиридоксин и витамин Б се борат против невротични состојби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *