Домашен сируп, јак како антибиотици: Направен од само две состојки, ги уништува бактериите, вирусите и габите кои можат да предизвикаат инфекции

Тоа е природно и ефикасно како по ѓаволите. Сирупот се состои од само две состојки, но не било која: рен и мед, кои спаѓаат во групата на најсилните природни антибиотици. Како да направите сируп од рен? Еве го рецептот
Ренот е зеленчук со многу силни антибактериски, антивирусни и антигабични својства. Има повеќе витамин Ц од лимонот (покрај тоа, содржи големи количини на витамини Б, калиум и магнезиум). Затоа е многу ефикасен во спречување и борба против течење на носот, проблемите со грлото (вклучувајќи ги и крајниците), синусите, настинката и грипот.

Медицинскиот ефект на рен дополнително го поткрепува медот – исто така одличен природен антибиотик. Неговата способност да уништува вируси, бактерии и габи е потврдена со истражување.
Домашниот сируп од два природни антибиотици треба да го има во секоја домашна аптека. И не само поради составот, туку и затоа што лесно се подготвува.
Сируп од рен – рецепт

Подгответе во еднакви размери:
Свежо рендан (по можност на ситно ренде) корен од рен, квалитетен мед (на пр. мед од липа), можеби една лажичка сок од лимон.
Измешајте ги состојките темелно. Ставете го во попарена тегла и цврсто затворете. Оставете околу три дена, а потоа процедете низ густа газа. Истурете ја течноста во теглата. По желба можете да додадете и една лажичка сок од лимон.
Дозирање на сируп од рен

Најдобро е сирупот да се пие три до четири пати на ден, разреден во топла зовриена вода (лажица сируп во половина чаша вода). За деца постари од шест години – растворете една лажичка сируп во вода.

Природен антибиотик од лук, лимон, мед и ѓумбир – како да го подготвите?
Консумација на рен – контраиндикации
Консумацијата на рен треба да биде ограничена или целосно да избегнуваат лица со чир и гастритис, болести на бубрезите и црниот дроб, како и доилки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *