ВЕДНАШ ЌЕ ЗАСПИЕТЕ: Добро ќе спиете и ќе се разбудите свежи, само голтнете го ова

ВЕДНАШ ЌЕ ЗАСПИЕТЕ: Добро ќе спиете и ќе се разбудите свежи, само голтнете го ова.
Милиони луѓе ширум светот се соочуваат со проблеми со спиењето секоја вечер. Милиони луѓе страдаат и од несоница, а тоа негативно влијае на нивниот секојдневен живот.

Сепак, не треба да очајувате ако сте еден од нив, бидејќи постои сосема природен лек кој ќе ви го врати сонот и ќе ви помогне да се разбудите свежи и расположени.

Овој неверојатен рецепт содржи само три природни состојки. Неговата подготовка е брза и лесна, а ќе ве натера да спиете како бебе!

Компоненти:

 • 1/4 лажичка суров мед
 • 1/8 лажичка морска сол
 • 1лажица кокосово масло
 • Сите овие корисни состојки се исклучително ефикасни бидејќи ќе го релаксираат вашето умствено тело. Покрај тоа, нивната комбинација ќе го намали ефектот на скокови во кортизол, што е она што ја попречува нашата способност да спиеме и да ве будиме во текот на ноќта.

  Подготовка и употреба:
  За најдобри резултати, треба да ги консумирате овие моќни мешавини пред спиење.
  Постојат два начини да го консумирате:
  Опција 1:
  Измешајте ги кокосовото масло и медот, а потоа додадете ја морската сол. Промешајте и земете една лажица од смесата. Потоа, испијте чаша вода.

  Опција 2
  Можете исто така да консумирате мед и кокосово масло сирови посебно, а потоа да пиете чаша вода. После тоа, додадете сол во чаша вода и исто така пијте. Во случај да се разбудите во текот на ноќта, повторно употребете го овој лек за спиење и повторно ќе заспиете за помалку од половина час.

  И покрај тоа што е сладок, медот не го зголемува нивото на шеќер, а тоа ви помага лесно да заспиете. Дополнително, ја обезбедува потребната количина на складирање на гликоген во црниот дроб за мозокот, а неговиот недостаток доведува до зголемено лачење на надбубрежните хормони, како што се хормоните на стрес, кортизол и адреналин.
  Кога се во големи количини, овие хормони предизвикуваат проблеми со спиењето. Од друга страна, кокосовото масло го енергизира телото и дава чувство на ситост, што ќе ви помогне да го избегнете гладот ​​наутро.

  Исто така, ќе го спречи нивото на шеќер во крвта со скокови во текот на ноќта, што е главната причина зошто се будиме. Солта ќе ви помогне да го намалите нивото на хормоните на стресот и ќе ви даде енергија.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *