Апсолутно НЕ СМЕЕТЕ да ги јадете овие пет намирници кога сте болни, а лимонот е меѓу нив

Внимавајте што јадете
Апсолутно НЕ СМЕЕТЕ да ги јадете овие пет намирници кога сте болни, а лимонот е меѓу нив

Некои намирници всушност имаат спротивен ефект и само ќе ви ги влошат симптомите на настинка или грип, пишува huffpost.com, пренесува Вечерњи лист.

Спанаќот има хистамин, кој предизвикува алергиски реакции и влијае на клетките во телото кои потоа предизвикуваат замор и гадење. Но, тие исто така ги влошуваат симптомите на грип, како што се главоболка и висока температура.

Јаткастите плодови имаат витамин Е и цинк, кои помагаат да се надминат болестите, но не треба да ги јадете доколку имате температура или стомачни проблеми. Тие имаат многу маснотии во нив и на вашето тело ќе му треба повеќе енергија за да ги разгради, оставајќи помалку енергија за борба против болести.
Иако брокулата е одлична за подобрување на имунолошкиот систем бидејќи содржи витамини А и Е, има и многу влакна кои тешко се вари за време на болест.Ако ве боли грлото, избегнувајте сиров зеленчук. Нивната груба текстура ќе ви го иритира грлото и ќе го отежне голтањето и консумирањето храна.

Додека лимоните се добри за снабдување на организмот со витамин Ц, нивната киселост ќе го иритира грлото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *