ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Изедете грст ореви и почекајте 4 часа, еве што ќе се случи…

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Изедете грст ореви и почекајте 4 часа, еве што ќе се случи…

Најновото истражување потврдило дека јадењето на грст ореви дневно ќе ве заштити од срцеви заболувања.

Научниците откриле и дека со секојдневно консумирање ореви може да се надминат кардиоваскуларните болести, а видливо е и големо подобрување на нивото на холестерол и еластичноста на крвните садови.

По само 4 часа, маслото од орев ќе го подобри протокот на крв во вашето тело.

Професор по исхрана на Универзитетот во Пенсилванија рече дека со консумирање само една шака ореви или масло од орев, можеме да го намалиме ризикот од срцеви заболувања за само 4 дена.

Ова е прво истражување кое покажа колку оревите се добри за целокупното здравје. Оревите се најздрави меѓу јаткастите плодови и треба почесто да се јадат поради здравствени причини, објавија претходно американските научници.

Имено, сите јаткасти плодови се здрави бидејќи имаат одлична хранлива вредност, богати се со незаситени масни киселини, минерали и витамини, но оревите се уште поздрави од на пример бадемите, лешниците или ф’стаците.

Затоа треба да се има предвид дека редовното консумирање јаткасти плодови во умерени количини го намалува ризикот од срцеви заболувања, дијабетес и други здравствени проблеми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *