ЌЕ ЕКСПЛОДИРАТЕ ОД ЗДРАВЈЕ: Цвеклото во оваа комбинација ја зајакнува крвта и го подигнува целиот организам

ЌЕ ЕКСПЛОДИРАТЕ ОД ЗДРАВЈЕ: Цвеклото во оваа комбинација ја зајакнува крвта и го подигнува целиот организам

Цвеклото е кралица на зеленчукот и има големо влијание врз целиот наш организам – влијае на неговото чистење , а освен тоа го штити и здравјето на нашето срце.
Исто така, ја зајакнува крвта и добро влијае на здравјето на дигестивниот систем.

Сокот од цвекло е исклучително здрав, многу е корисен за следните заболувања:

Исклучително квалитетен за крвна слика
Анемијата може да биде многу незгодна, а често сето тоа се должи на недостаток на еден многу важен минерал – железо.

Ја има во изобилство во цвекло, поради што цвеклото е еден од најдобрите природни лекови за нашата крвна слика.

Сок од цвекло за имунитет
Цвеклото е богато и со витамин Ц , како и со витамини од групата Б и Е, поради што е високо на листата на пожелни намирници кога станува збор за нашиот имунитет.

Го детоксицира телото и го зајакнува, така што грипот и настинките не заобиколуваат во широк лак.

Сок од репка за здрав и чист црн дроб
Користењето цвекло, како што споменавме, помага за детоксикација на телото.Всушност, телото самото се чисти, со помош на органите кои му служат – бубрезите, црниот дроб, мочниот меур.

Но, со редовно користење цвекло, вие само го помагате тој процес.

Затоа, пиењето сок од цвекло може да го зачува здравјето на вашиот црн дроб , а исто така и на бубрезите .

Како најдобро да го подготвите:
Од состојките ќе ни требаат:

  • 2 цвекло
  • 3 моркови
  • 1 јаболко
  • сок од 1 портокал
    И пијалокот се подготвува на овој начин:

Ставете ги сите состојки во блендер или соковник, а потоа испијте го сокот брзо.
Свежото е дефинитивно најдоброто.Кажете ни како ви се допадна овој пијалок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *